Dugo sam po internetu gledala fotografije torti od šargarepe i isto tako brzo prelazila preko toga. Mislim da nikad nisam ni pročitala recept. U svojoj glavi sam uvrtela, kako to uopšte može biti ukusno! Šta sve neće izmisliti! Čuj, torta od šargarepe! Nije, nego. Verujem da ste i vi tu negde sličnog mišljenja.
Moje mišljenje je počelo da se menja, nakon što sam jedne prilike ubacila šargarepu u zdrave keksiće koji sam taj dan kreirala u svojoj glavi. Oduševili smo se ukusom, kao i svi koji su ih probali. Naročito deca. Tako da, nakon tog recepta, nisam više okretala glavu, kad ugledam post. Ali, opet teško je narod ubediti i stvoriti novu naviku. Ipak se najviše pravi po svetu, a dosta manje na Balkanu. Torta od šargarepe je posebno divna sad, za praznike. Mirisi su mi nekako pravi zimski.

Pre neki dan slučajno me je privukla, prvo fotka, a potom i recept na Ig profilu Hungry Mile . Čitajući recept, znala sam da će biti dobro, da baš po ovom receptu moram probati tortu. Samo nisam znala kakav će biti ukus od tolike količine šargarepe. Nisam pogrešila ni jedne sekunde. Još ne mogu da dodjem sebi, koliko mi se dopada i koliko uživam u svakom zalogaju. Ispekavši koru, shvatila sam da ova smesa za koru može da se koristi na razne načine. Kao kolač, mafin, kapkejk, kuglof. Ja sam napravila manju tortu i mini torticu da ponesem drugarici.

Recept za koru sam pravila skoro pa kao u originalu, dok sam fil napravila kako ga inače radim za čizkejk tortu.
Torta od šargarepe
Recept
Kora:
4 jajeta
250 gr šećera
180 gr rastopljenog maslaca
60 ml ulja
2 kašičice arome vanile
300 gr brašna
400 gr očišćene šargarepe
1 prašak za pecivo
1 kašičica cimeta
1/2 kašičice soli
100 gr suvog groždja ( u receptu je ono natopljeno rumom, ja sam dodala samo još jednu kašičicu vanile.) Jer, suvo groždje koje ja koristim je jako mekano. Nije potrebno natapanje.
80 gr lešnika ( u originalu su orasi)
Fil:
400 ml milerama
200 ml slatke pavlake
180 ml kisele pavlake
120 gr šećera u prahu
Priprema:
Umutiti jaja sa šećerom, dodati rastopljen maslac i ulje. Šargarepu izrendati, a brašno pomešati sa ostalim praškastim sastojcima. Dodati u jaja i izmutiti. E sad, kako ćete je peći i u koji kalup, zavisi od vas, šta želite da dobijete. Ako je jedna velika, debela kora, npr u okrugli kalup, onda se ona peče nekih 45min na 180. Možete i u veći pleh, da je tanja kora, a onda je presečete na pola, pa 2 puta filujete. Tada je ona ranije pečena. Treba fino da porumeni i proveriti čačkalicom. Videćete sami da će smese biti dosta. Ja nisam znala kako da je iskombinujem, jer sam prvi put pravila. A nakon što sam se oduševila ukusom, sad ne znam kako ću pre da je pravim. Zamišljam i kao kapkejk da će biti fantazija. Fil u špric i milina.
Za fil je potrebno umutiti slatku pavlaku. Posebno umutiti mileram i kiselu pavlaku sa šećerom u prahu i dodati slatkoj pavlaci. Staviti u frižider da se malo stegne. Ako vam je fil redji, što zavisi od proizvodjača milerama, možete dodati instan želatin, koji se samo umeša u fil i ne steže puno kao onaj sa vodom.
Ostaje nam da filujemo kako želimo. Za dekoraciju sam se poslužila 1 pomorandžom koju sam isekla na kolutove, posula kašikom žutog šećera i stavila u rernu na 200c dok korica nije počela da rumeni, nekih 10tak min. Takodje sam i narendala koru.
Inače, moja parča nisu fina, jer mi je sin umešao prste i kora je pukla. Naročito na taj početak.
Zato sam je ubrzo opet pravila, okruglu, dve kore, pa sam ih obe filovala i ispala je savršeno. Na žalost, nema preseka,jer sam je radila za jedan restoran.