Mogu li da kažem da sam prezadovoljna ukusom koji sam postigla? Uskršnja gnezda su, rekla bih, italijansko pecivo, popularno u vreme Uskrsa.
Nisam ni sanjala da ću dobiti isti ukus kao pecivo koje smo kupovale u poslastičarnici “Sport” pre 30 god. Sa mamom, naravno, jer sam bila dete. Uz šolju jogurta, ništa mi nije bilo milije. Dobijam info, da tog peciva odavno nema, ali ukus mu svi znamo. Mislim na Mitrovčane ( Sremska Mitrovica ).

Uskršnja gnezda sam pravila protekle nedelje, kako bih ga isprobala, udesila i podelila recept sa vama, pre Uskrsa. Recept sam bila napisala na Instagramu, a vi ste me oduševile. Juče sam dobila mnoštvo fotografija, da su baš gnezda bila deo vaše uskršnje trpeze, a moji recepti u vašem domu. Ta zahvalnost se ne može opisati.
Pecivo me podseća na detinjstvo, pa sam proteklu nedelju posvetila predlozima kako trpezu da učinimo još toplijom, prisnijom i živopisnijom. I u nedostatku nama najmilijih, da napravimo jela koja nas podsećaju na njih.
I da razjasnimo nešto. Ceo život se kod nas govorilo Uskrs. Onda se udam u CG i čujem, Vaskrs. Kažu, ovde u Baru, Uskrs je katolički, Vaskrs pravoslavni. Naravno da to nije tačno. Mada i ovde nailazim na zbunjene ljude, jer su i oni uvek govorili Uskrs. Ok, ali, nešto se promenilo u poslednjih par godina. Čovek previše zadire u tudje običaje, navike, veru, kulturu i daje sebi za pravo da osudjuje. Nemoj. Pusti.

Uskršnja gnezda
/ Možete i veliku pogaču napraviti. A kad prodje praznik, pravimo bez jaja 😉.
U Italiji se zove #italianeasterbread – uskršnji hleb.
Za 10 gnezda / pletenica potrebno je:
850 gr belog brašna tip 400
500 ml toplog mleka
2 žumanceta + 1 za premazivanje
100 gr rastopljenog maslaca/ margarina ( a može i 50 gr maslac, 50 ml ulja )
2 kašičice suvog kvasca ( 10gr)
2 kašičice soli
2 kašičice šećera.
Priprema:
Zamesiti glatko testo i mesiti ga dok se ne dobije lepa, mekana lopta. Ja sam izvadila na sto i 5min ga mesila.
Ostavila pokrivenom krpom na sobnoj temp 1, 5 h. Razdvojiti na 10 delova, oblikovati loptice, pa ih razdvojiti na pola. Napraviti valjke i rastezati ih, kako bi se povećali. Uvrnuti ih i umotati u prsten. Krajeve nekako spojiti. U sredinu ubaciti prethodno skuvano jaje. Moj predlog je da budu u prirodnoj boji.
Premazati žumancetom, posuti susamom ili željenim semenkama i komadićima maslaca. Ostaviti na sobnoj temperaturi još 1 h da se diže. Peći na 200 c dok ne dobije ovakvu finu boju. Pecivo ima divnu koricu, a unutrašnjost je baš mekana.
Juče sam ih opet pravila, za Uskrs. BIle su mi još lepše. Jednostavno, predivno pecivo. Uz meze, rusku i pileću salatu je bio idealan doručak. Još ću samo dodati, da je našu uskršnju trpezu krasila Marco domaća njeguška pršuta sa Cetinja i samo ću vam reći, najiskrenije, da ja lepšu, nisam probala. Ima prefinjen ukus, mekana je, blaga, nije preslana, predivan ukus sušenog mesa, oduševila je i decu i nas. A ja baš i nisam ljubitelj svakakve pršute.
